Ogród modny w 2022 roku – 3 top trendy!

Ogród o naturalnym charakterze, połączony z retro stylem- jaskrawych kolorów ścian ozdobnych

Pierwsze tygodnie nowego roku ujawniają trendy w projektowaniu ogrodów. Z roku na rok brniemy ku naturze i co raz bardziej ekologicznym ogrodom! Czy to wynik pandemii? A może nadchodzących zmian klimatu? W dzisiejszym poście kilka słów, co będzie zachwycać i jaką metamorfozę ogrodu warto zrobić.

Natura i eko świat

Bez wątpienia zapoczątkowana w 2021 roku moda na naturalne ogrody, teraz będzie rozwiniętym trendem o wielu hasłach. Już nie tylko będziemy projektować ogrody o opływowych liniach- ale również otwierać ogród na świat. Modne staną się wnętrza ogrodowe nieograniczające wzroku, ciągnące się w głębię krajobrazu. Zaczniemy bać się zmian klimatu, dlatego będziemy szukać nowych rozwiązań projektowo-ogrodniczych. Będziemy decydować się na gatunki roślin odpornych na suszę ( agawa, juka), a w newralgicznych miejscach na działce stosować gatunki wodolubne pochłaniające nadmiar wody podczas ulew – metasekwoję chińską, cyprysika błotnego. Zdecydowanie na popularności zyskają zbiorniki wodne, te podziemne magazynujące wodę opadową, jak i te dekoracyjne: misy, donice, koryta wodne. Wszystko po to, by magazynować jak najwięcej wody opadowej i uwilgotnić powietrze w upalne suche dni. Znaczenie również będą miały kompostowniki oraz ekologiczne meble ogrodowe, wykonane z recyklingu.

Zainspiruj się fantastycznymi pomysłami na aranżację ogrodu w stylu eko – zgodnego z naturą! Zostawiam dla Ciebie mój filmik – jak wykorzystać wodę opadową w ogrodzie!

Wywiad z twórcą jednego z ogrodów pokazowych z festiwalu Hampton Court Palace Flower Show. Główną ideą omawianego ogrodu jest pełne zagospodarowanie i wykorzystanie wody deszczowej. Kilka konkretnych wskazówek które podpowiedzą Ci, jak wykorzystać wodę opadową do zasilenia roślin.

Dekoracje w ogrodzie wykonane z pociętych pni drzew, w naturalnej aranżacji roślinnej
Koryto wodne, w otoczeniu roślin odpornych na suszę

Do odważnych świat należy

Wiele głosów to potwierdza, 2022 rok to rok odwagi i kontrastów. W tym roku na pierwszym miejscu w projektowaniu ogrodów będą kolory przeciwstawne oraz bardzo jaskrawe i żywe barwy – zieleń, żółć, pomarańcz, fiolet, róż wszystko to w nieoczywistych połączeniach. Będziemy wykorzystywać te kolory w rabatach, przeciwstawiając różne gatunki roślin, jak i w dodatkach na taras czy werandę. Jednym słowem, przywołanie hasła RETRO. Co wybierasz: ściana w jaskrawym kolorze a może fantazyjne nieoczywiste fotele ogrodowe?  Przy tym trendzie warto wspomnieć o roślinach, które zyskają na popularności: dalie, mieczyki, chryzantemy i ostróżki ogrodowe!

Rabata roślinna w stylu retro
Taras wypoczynkowy, urządzony w połączeniu stylu retro z klimatem śródziemnomorskim

Gotowanie na ogrodzie z własnych warzyw

Na rynku projektowym pojawi się nowość – kuchnia polowa. Będzie to miejsce do przygotowywania posiłków na dworze, odpoczynku, relaksu oraz spotkań z przyjaciółmi. W skrócie – to miejsce przypominające taras ogrodowy, z niewielką zabudową kuchenną, często zakryta zadaszeniem. Od teraz każdy z nas będzie mógł jadać kolacje w ogródku letnim. Po pandemicznych ograniczeniach, obawy i restrykcje znacznie wpłynęły na chęć posiadania własnych warzyw i owoców.  Rok 2022 będzie rokiem  warzywniaków. Zarówno warzyw uprawianych w grządkach, jak i donicach na tarasach i balkonach.

Uprawa własnych warzyw i ziół w ogrodzie, to przepis na fantastyczną zabawę i relaks po pracy!
Kuchnia polowa z piecem do pizzy oraz niewielkim blatem w otoczeniu altany i zbiornika wodnego
Warzywniak ogrodowy, jako element małej szklarenki z uchylnymi oknami
Zbiory z warzywniaka i zakątka owocowego, można przechowywać w ogrodzie w fantazyjny sposób

 

Jeżeli jesteś zainteresowanym współpracą, chcesz zlecić projekt ogrodu, kompleksowe założenie ogrodu lub umówić się na konsultację, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz