Ciepło ogrodowego ogniska.

Ogród pokazowy na Chelsea Flower Show 2011. Super ciekawa propozycja, chociaż co do praktyczności można mieć zastrzeżenia 😉

Robi się coraz chłodniej. Dziś pierwszy raz wyjęłam dodatkowy koc, aby nie marznąć w nocy. Idzie jesień. Idealny moment na zapalenie ogrodowego kominka. Najbardziej lubię, kiedy lekko mży, podpalam kawałki drewna  i z herbatą w ręku cieszę się jedynymi w swoim rodzaju chwilami. A Ty pamiętasz, kiedy ostatnio grzałeś się ciepłem żywego ognia?

Chyba nie znam osoby, której by nie ciągnęło do ognia. Ten żywioł hipnotyzuje grą świateł, , można godzinami patrzeć się na strzelające płomienie, grzać się niepowtarzalnym ciepłem, słuchać strzelających iskier.  Płomienie wprowadzają niezwykłą atmosferę, zachęcającą do spędzania czasu wspólnie z najbliższymi do późnych godzin nocnych.

Ognisko w ogrodzie to pradziwa frajda. Szczególnie dla najmłodszych. źródło: www.houzz.com

Ale przede wszystkim ogień, jedna z pierwotnych atrakcji człowieka, sprawia, że ludzie wychodzą do ogrodów i mają ochotę w nim zostać…. Światowi designerzy mają tego świadomość, dlatego trend na płomienie w ogrodzie ciągle się rozwija i  każdy może znaleźć coś dla siebie. Od kilku lat w ogrodach pokazowych pojawiają się ciekawe, zaskakujące i bardzo oryginalne rozwiązania, które inspirują projektantów na całym świcie.

Ogień w ogrodzie pojawia się na pokazowych ogrodach już od jakiegoś czasu. Projektanci sukcesywnie wykorzystują ten trend w coraz wymyślniejszy sposób. 1. Chelsea Flower Show 2016. 2. Chelsea Flower Show 2017

Chcę Wam pokazać kilka propozycji, które pokażą, że również w Polsce takie rozwiązania są osiągalne. Jeżeli chcesz mieć modny ogród, to zdecydowanie powinieneś sięgnąć po którąś z nich.

Kominek pod gwiazdami

Skoro coraz częściej ogrody traktowane są jak pokój pod chmurką, dlaczego nie zbudować w nim ogrodowego kominka? Czy nie byłoby przyjemnie posiedzieć na wygodnym fotelu przy strzelającym ognisku?
Ciekawie wkomponowany kominek będzie piękną ozdobą naszego zielonego pomieszczenia i wspaniałą atrakcją wieczornej kolacji pod gwiazdami.

Co za widok! Tu chyba nie trzeba komentować. Zdjęcia: Marianne Majeur

Jestem zachwycona możliwościami jakie daje współczesny design w tym temacie. W zasadzie można wykorzystać każdy ognioodporny materiał. Bardzo oryginalnie wyglądają kominki o dużej, mocnej bryle, tworzące swoiste ogrodowe rzeźby.
Chociaż zawsze byłam zwolenniczką palenia drewna, to coraz częściej przekonuję się do palenisk gazowych. Taki kominek nie wymaga od nas specjalnego wysiłku aby uzyskać świetną atmosferę. Jest sporo miejsc, gdzie można kupić paleniska gazowe do zabudowy, m.in. TUTAJ.

źródło: www.artecho.com/project-5-forte

Planując taki kominek, dobrze go zaprojektuj, żeby był integralną częścią całego założenia. Ważne jest, aby nawet bez palącego się ogniska, bryła stanowiła ozdobę ogrodu. Wiele ciekawych inspiracji na ogrodowe kominki znajdziecie TUTAJ.

Piecyk – elastyczne rozwiązanie z fantastycznym efektem

Świetnym rozwiązaniem są kominki-piecyki: ruchowe elementy, które możemy sobie ustawić tam,  gdzie akurat mamy kaprys. Często spełniają one jednocześnie funkcję grilla. Ich wybór jest coraz większy i możemy dobrać kominek odpowiadający stylowi naszego ogrodu.

Chociaż trend powrotu do wiejskości jest w pełni rozkwitu, nowoczesny styl nadal ma się świetnie. Idealne do takiego ogrodu będą kominki o prostej formie, ze stali nierdzewnej. Bardzo podoba mi się oferta firmy Nomlilo i GardenPlanet , które oferują piecyki w świetnych kształtach. Taki element na ogrodowym przyjęciu zwróci uwagę!

źródło:
Nowoczesne kominki ogrodowe (źródło: stalowy- Nomlilo.pl i Corten- GardenPlanet.pl)
Mój prywatny piecyk, przy którym uwielbiam siadywać w chłodniejsze dni. Wynaleziony na pchlim targu 🙂

Absolutnym hitem są kominki z CORTENU. Ten materiał podbija wreszcie również serca Polaków i w ogóle mnie to nie dziwi – prezentuje się fantastycznie! Takie kortenowe kominki będą wyglądały rewelacyjnie w ogrodzie nowoczesnym, jak i bardziej swobodnym, gdzie  będą elementem nowoczesności przy łączeniu starego i nowego – bardzo popularny trend 2017 (TRENDY OGRODOWE NA LATO).

Jeżeli marzysz o czymś bardziej vintage, zachęcam do poszperania na targach staroci. Trzeba mieć trochę szczęścia, ale warto poszukać, bo ich urok jest naprawdę wyjątkowy. Często siedzę przy nim na zadaszonym tarasie, nawet jak pada deszcz. Klimat jest niezastąpiony.

Palenisko ogrodowe

Jeżeli jesteś miłośnikiem pieczonych kiełbasek, to rozwiązanie jest dla Ciebie idealne. W dużym ogrodzie możesz sobie pozwolić na stałe miejsce na ognisko. Klimatyczne zacisze, odpowiednio dobrany materiał, do tego ciekawie zaaranżowana ławka stworzą świetną atrakcję na biesiadowanie przy ognisku w większym gronie. Na tegorocznym festiwalu IGA przedstawione zostało palenisko w bardzo wiejskim stylu, odpowiadające obecnemu trendowi na ogrody swobodne.

Paleniska przenośne to tańsze rozwiązanie, które może służyć do palenia ogniska lub jako grill. Takie rozwiązania są promowane na festiwalach ogrodowych od kilku lat. Coraz wymyślniejsze kształty dają nie tylko ciekawą rzeźbę samego ogniska, ale też fantastyczne efekty świetle.

Rewelacyjna kompozycja przedstawiona na festiwalu Chelsea Flower Show w 2016 roku. Ogień jest tu główny kompozycyjnym elementem, świetny efekt i fantastyczny klimat. Źródło: centurion-magazine.com
Na festiwalach ogrody bywają form sztuki. Tutaj ogień jest elementem kompozycyjnym bardzo mroczne ogrodu, wywołującego wiele refleksji. Paleniska gazowe. IGA Berli Festiwal 2017

Poniżej znajdziecie ciekawe produkty łatwo dostępne w Polsce.

1. Super ciekawe, futurystyczne palenisko firmy Eva Solo. Do kupienia na: www.kulina.pl/palenisko-globe-eva-solo 2.Trochę tańsze palenisko polskiej produkcji. W czasie ogrodowego przyjęcia można postawić kilka takich grzejących koszy, aby nadać ogrodowi niezwykłej atmosfery. Do kupienia na gardenworld.pl 3. Przepiękne palenisko ogrodowe The Up North – The Fire Pit Gallery zaprojektowane przez artystkę Melisse Crisp. Do kupienia na homesquare.pl

Więcej palenisk możecie kupić na stronach Gardenworld.plhomesquare.plNomlilo.plimprodukcja.pl

EFEKT GWARANTOWANY

Na koniec wyobraź sobie minę swoich znajomych, kiedy po kolacji zapraszasz ich na lampkę wina przed kominek… do ogrodu. Czy też uważasz, że pomysł jest wart przemyślenia? A może już masz jakieś miłe wspomnienia? Napisz koniecznie w komentarzu.

Jeżeli masz u siebie w ogrodzie miejsce, w którym palisz ognisko konieczne się nim pochwal. Zapraszam do Ogrodów na obcasach na grupę na facebooku, gdzie wraz z innym przechadzamy się po modnych ogrodach..

Dodaj komentarz