Śniadanie z własnego ogródka

owoce w ogrodzie

Trend na własną uprawę roślin jadalnych ma się jak najlepiej, co mnie ogromnie cieszy. Coraz więcej osób ma ochotę na własną marchewkę czy pomidory z niepryskanego krzaczka i docenia radość z pierwszych plonów.  Dlatego warto zaplanować własną hodowlę, która nie tylko będzie cieszyc nasze kubki smakowe, ale do tego radować oko 😉 

Uprawa własna to hit już kolejny sezon. Weganizm jest jednym z naszybciej rozwijających się stylów odżywiania, a jeżeli chcesz mieć pewność, że masz pożywne i zdrowe produkty, najlepiej uprawiaj je samemu.

Coraz częściej marzą nam się owoce i warzywa z własnego ogródka. Wiele radości sprawia nie tylko planowanie tego, co posadzimy w ogrodzie, ale również samego miejsca na uprawę. A możliwości jest naprawdę sporo.

Warzywniak ozdobą ogrodu

Jednym z rozwiązań jest przygotowanie specjalnie dedykowanej grządki warzywno-owocowej. Jeżeli masz więcej przestrzeni, możesz zaplanować warzyniak tak, aby był ozdobnym elementem ogrodu. Ogrodzony płotkiem, wysypany żwirkiem, obsadzony różami… możliwości jest tyle, na ile pozwoli nam wyobraźnia. Taki ogródek warzywny wręcz zaprasza, aby do niego zaglądać i podjadać groszek prosto z krzaczka 🙂

Coraz częściej klienci Ogrodów Ewy decydują się na wyniesione grządki, które ułatwiają pracę w ogrodzie. Takie donice można dopasować do stylu ogrodu, regulować ich wysokość i pokombinować krzatłtem. Najczęściej budowane są z drewna, jednak ostatnio hitem są donice z kortenu, który absolutnie uwielbiam.
Takie donice wyglądają fantastycznie, szczególnie jeżeli kolorystycznie dopasujemy je do pozostałych elelementów ogrodu.

Mieszaj rośliny ozdobne z jadalnymi!

 

Dla tych, którzy nie mają tyle miejsca, doskonałym rozwiązaniem jest uprawa roślin jadalnych wśród roślin ozdobnych. Zawsze się znajdzie miejsce na krzew pomidora czy poziomkę. Nawet w donicach z roślinami możesz dosadzić kilka sadzonek ziół. Będzie nie tylko dostarczać świeżych ziół w czasie grillowania, ale do tego dogadzać nam zapachami.

A gdyby tak mieć własne borówki..

Poza warzywami zachęcam do sadzenia krzewów owocowych. Jednym z moich ulubionych owoców jest borówka, dlatego projektując ogrody zawsze namawiam klientów, żeby zgodzili się krzaczek tej rośliny Najlepsze jest to, że można dobrać rośliny o różnych okresach dojrzewania, aby zapewnić sobie świeże owoce od początku lipca do końca września. Na przykład odmiana Duke da nam owoce już w lipca, odmiana Bluecrop będzie nas cieszyć cały sierpień, a owocami Darrow będziemy się rozkoszować we września. Czy Wam też  już leci ślinka?

Ważne, aby przy kupnie sadzonek borówki amerykańskiej warto sprawdzić skąd pochodzą rośliny materiał szkółkarski. Najlepiej wybierać  rośliny wyhodowane w polskich szkółkach, są bardziej odporne na choroby i nasze warunki klimatyczne. Niektóre odmiany, taka jak Bluecrop  jest odporna na mrozy do -35 stopni. Poleca zapoznać się z ofertą szkółki Akademia Roślin., która ma sporo nowości.

Wyobraźcie sobie własne borówki na śniadanie z cukrem lub śmietaną, na deser z waniliowymi czy miętowymi lodami lub tak po prostu z krzaka, który samodzielnie posadziliśmy kilka lat wcześniej…Poza borówką oczywiście polecam poziomki i maliny. Taki zestaw i macie idealny skład na pyszną sałatkę owocową.

A jak już rozwiniecie skrzydła…

Tylko czekam, aż w Polsce zaczną powstawać szklarnie jak z angielskich ogrodów. Mają w sobie tyle uroku i wdzięku. A może ktoś z Was już ma taką?

Planujesz swój ogród i potrzebujesz pomocy? Zapraszam do współpracy na www.ogrodyewy.eu.

 

Dodaj komentarz