Trendy ogrodowe na lato

Lato to najlepszy moment, żeby wprowadzić do Twojego ogrodu trochę ekstrawagancji i pokombinować z nowymi trendami. Nie musisz przerabiać całego ogrodu. Wystarczy, że wprowadzisz kilka drobnych elementów, aby nadać ogrodowi modnego wyglądu.
Wybrałam dla Ciebie proste i super efektowne trendy, które sprawią, że zarówno Ty, jak Twoi goście będą pod wpływem nowych wrażeń. 

Jasne i jaskrawe kolory

Przede wszystkim w ogrodzie ma być kolorowo, kontrastowo i „bić” po oczach. Naturalne i harmonijne zestawienia zostawiamy w domu, ale w ogrodzie znajdźcie miejsce na tętniące życiem odcienie. Niech Twoje rabaty zaiskrzą ostrymi pomarańczami, ognistymi czerwieniami, eklektycznymi żółciami i żarzącą fuksją. Przełam monochromatyczne rabaty jednorocznymi i nadaj im nowego życia.


A jeżeli jesteś bardzo przywiązana do delikatnych róży i kremowych odcieni swoich rabat, zaszalej z roślinami w donicach na tarasie.

Prosto z salonów mody – Color Blocking w ogrodzie!

Czasem moda inspiruje się ogrodami, a czasem ogrody modą. Tak jest w przypadku szałowego Color Blocking’u, który na stałe już zagościł w naszych szafach i przyszedł czas, aby pojawił się w ogrodach.
Jak to działa? Color Blocking to trend polegający na odważnym łączeniu kontrastowych kolorów, tworząc odważne kompozycje. A ponieważ kontrasty już wkroczyły na ogrodowe wybiegi, czas by pójść na całość i poszaleć!

Jak to zrobić? Możesz pomalować ścianę lub płot na jaskrawy kolor i w ten sposób stworzyć tło dla kontrastujących mebli lub rośliny w donicy. Możesz również pobawić się roślinami i stworzyć rabatę color-blockingową: wybierz rośliny w dwóch lub trzech kontrastujących koorach i z każdego koloru stwórz geometryczny kształt. Jak dobrze to przemyślisz, twoje bloki kolorystyczne mogą się zmieniać w czasie sezonu. Bardzo jestem ciekawa efektów.

Propozycje łączenia kolorów:

  • słoneczny żółty uzupełnij granatem

  • fiolet połącz z soczystą pomarańczą

  • kolor fuksji z jaskrawą zielenią

Posługując się tym trendem nie tylko wprowadzimy orzeźwienia do naszego ogrodu, ale wzbudzimy zainteresowanie niejednej osoby przechodzącej koło naszego ogrodu. Uwielbiam takie odważne rozwiązania. Pozwalają na szybką i mocną odmianę – zachciankę, które przecież wszystkie tak bardzo kochamy ;D

Mieszanie starego i nowego

Szaleństw ciąg dalszy! Uwaga: uparte trzymanie się jednego stylu jest passe! Tak jak we wnętrzach, tak i w ogrodach mieszanie stylów jest coraz bardziej popularne. Nawet jeśli czujesz, że konkretny styl jest Tobie bliższy, pobaw się i spróbuj wprowadzić bardzo nowoczesne formy do tradycyjnego ogrodu lub przełam swój modernistyczny ogród elementem tradycyjnym. W ten sposób może powstać bardzo fajny, zaskakujący efekt. Uważaj tylko, żeby nie wprowadzić chaosu, chodzi o świadome wprowadzenie elementów kontrastujących z oryginalnym stylem ogrodu. Eklektyzm nadal nie wrócił do łask 😉

Jak to zrobić? Masz tradycyjny ogród? Pokuś się o hiper nowoczesne meble, postaw donicę o ciężkiej modernistycznej formie lub zaskocz odwiedzających ogród surową rzeźbą. Masz ogród nowoczesny? Poszukaj jakiś rzemieślniczych wyrobów, które przyciągnął Twoją uwagę lub znajdź jakiś ciekawy stary element na targu staroci.

Kwiaty nie tylko do ogrodu.

Czy jest coś przyjemniejszego, niż luksus kwiatów w wazonie? Już nie musisz co chwilę chodzić do kwiaciarni, aby kwiaty umilały Ci dzień.

Czy jest coś przyjemniejszego, niż luksus kwiatów w wazonie? Już nie musisz co chwilę chodzić do kwiaciarni, aby kwiaty umilały Ci dzień.
Trend do powrotu do kwiatów z ogrodów naszych babć jest coraz bardziej popularny: dalie, złocienie, ostróżki. Ich popularność wynika z faktu, że są idealne na kwiaty cięte. Kogo nie bierze sentyment, kiedy może zjeść śniadanie przy wazonie z kwiatami z własnego ogrodu? W myśl czerpania radości z codzienności: z ogrodu do wazonu.
Inne miejsce, gdzie lądują kwiaty z naszych ogrodów to … talerze. Lato to idealny moment, aby pobawić się nowymi smakami prosto z ogrodu i doprawić dania jadalnymi kwiatami, takimi jak nasturcja, lawenda, nagietek, malwa i wiele innych. 


Czy to nie było by super poczęstować gości sałatkami, ukwieconymi kwiatami z naszego ogrodu?  Sporo inspirujących przepisów znajdziecie w pięknie wydanej książce JADALNE KWIATY.

 Baby boom!

Masz niewielką przestrzeń do zagospodarowania w małym ogrodzie lub donice do obsadzenia? Na ratunek idą rośliny-miniaturki, które szybko i łatwo nadadzą luksusowego wyglądu. Dodają sporo szyku, no i po prostu teraz trzeba je mieć! Dodatkowo, takie kompaktowe krzewy są często mało wymagające.
 
W Twojej kolekcji powinna się znaleźć hortensja ‘Bobo’, którą zwą “karzełkiem na medal” lub ‘Little Quick Fire‚. Szukaj też mini róż  (‘Jet Flame’ spójrzcie tylko na ten kolor) i nisko rosnących clematisów. Mój ulubieniec to maleńki powojnik ‘Bluish Violet’. Na stronie clematis.pl znajdziecie więcej odmian o niskim wzroście.

Miniaturki ułatwiają życie. Jeżeli potrzebujesz krzewu, który ma dorastać do metra, nie musisz już sadzić takiego, który dorasta do 2 metrów i przycinać go przez następne 20 lat.

 

Dodaj komentarz