Dlaczego warto zrobić projekt ogrodu?

Dom już stoi, czas na ogród.

Tu założymy trawnik, tam posadźmy róże. Płot obsadzony tujami. Tu w rogu będzie zakątek dla ziół, a tam? Może mały warzywniak? Nie, nie tu, tam będzie lepiej. A gdzie drzewo jarzębiny i drewutnia, może tam obok kępy iglaków. Co z kompostownikiem? O zapomnieliśmy, że trzeba najpierw zrobić nawodnienie ogrodu. Będziemy musieli rozkopać świeżo założony trawnik z rolki.
Za kilka, kilkanaście miesięcy okaże się, że nie pomyśleliśmy o jeszcze wielu innych sprawach.

Zakładanie ogrodów bez planu

Będąc pasjonatem ogrodu, czerpiąc inspiracje z tysiąca zdjęć z internetu czy fachowych pism, można stworzyć ładny ogród kopiując pomysły innych, modyfikując je według swojej wizji. Tak najczęściej powstaną pojedyncze zakątki, które pięknie prezentują się w porze kwitnienia roślin. Na ogół tylko przez dwa trzy-tygodnie w ciągu roku, ale które nie tworzą spójnej wizji ogrodu spełniającego wszystkie swoje funkcji. A przecież wszystkim zależy na ogrodzie, w którym spędza się czas nie tylko w porze wegetacji roślin, ale który dostarcza nam pozytywnych doznań przez cały rok.

Dlatego, aby mieć pełną satysfakcję ze swojego ogrodu, trzeba go najpierw dobrze zaplanować.

Planowanie ogrodu na etapie projektu domu

Projekt ogrodu najlepiej zrobić łącznie z projektem budynku. To taka sama część naszego domu, jak salon czy kuchnia. To, o czym większość właścicieli zapomina to to, że ogród najczęściej widzimy z wnętrza domu. Choć może sobie tego nie uświadamiamy, z ogrodem obcujemy na co dzień głównie przez okna kuchni, sypialni, gabinetu czy salonu, a rzadziej bezpośrednio relaksując się na tarasie czy robiąc grilla.
Warto też pamiętać, że to już na etapie budowy domu musimy przewidzieć gdzie będą lampy ogrodowe i gdzie będzie podłączone nawodnienie ogrodu.

Ogród atrakcyjny przez cały rok

Aby w pełni korzystać z doznań estetycznych, jakie może dać nam nasz ogród, tworzenie go nie może być przypadkowe, nie może powstawać pod wpływem impulsów. Nie powinniśmy sadzić roślin tylko dlatego, że nam się dzisiaj podobają bo akurat kwitną, zapominając w jakim otoczeniu rosną, jak będą wyglądać w innych porach roku czy za kilka lat.
Aranżacja ogrodu to bardziej skomplikowana sprawa niż projekt salonu. Tu trzeba przewidzieć nie tylko jego funkcje estetyczne i użytkowe ale również zmienny w czasie, zarówno w ciągu roku jak i w latach.

Optymalizacja kosztów i przyszłej pracy

Projekt ogrodu pozwoli również zminimalizować koszty i ilość pracy, jaką trzeba poświęcić ogrodowi, aby spełniał nasze oczekiwania.

Podsumowując, projekt ogrodu da Ci:
wizję ogólną, która pozwoli na stworzenie spójnych stylistycznie elementów ogrodu
ułatwi zaplanowanie elementów niezbędnych do stworzenia ogrodu już na etapie budowy domu: np. dostęp prądu, wody, odwodnienie
umożliwi zaplanowanie budżetu na realizację ogrodów
pozwoli zaplanować roślinność, która będzie efektowna przez cały rok
pozwoli dostosować poszczególne elementy ogrodu w zależności od nasłonecznienia

Czy warto zlecić zaprojektowanie ogrodu?

Projekt ogrodu możesz zrobić sam, ale profesjonalista Twoją wizję wkomponuje w ramy użyteczności uwzględniając nie tylko co gdzie sadzić i w jakim “towarzystwie”, ale również ile wysiłku będzie wymagać pielęgnacja ogrodów, ile to nas będzie kosztować i co się będzie dziać w ogrodzie za kilka lat.

Jeżeli jesteś zainteresowanym współpracą, chcesz zlecić projekt ogrodu lub umówić się na konsultację, zapraszam do kontakt.

Dodaj komentarz