Ogród wabiący ptaki i motyle

Kwitnąca naturalna rabata w kolorze bieli i fioletu, z gatunkami przyciągającymi motyle

Wszyscy uwielbiamy widok pięknych barwnych motyli, unoszących się nad rabatą roślinną. Wielu z nas uwielbia również dźwięk ptaków o wschodzie słońca. Idealny ogród łączy jedno i drugie. Jak zaprojektować ogród, przyciągający ptaki i motyle? Jakie gatunki wybrać? Co przyciągnie jeszcze więcej owadów na naszą działkę? Wszystkiego dowiesz się w moim dzisiejszym wpisie!

Odpowiednie miejsce w ogrodzie i gatunki dla roślin wabiących ptaki

W ogrodzie należy wyznaczyć specjalną strefę, która będzie osłonięta od wiatru oraz do której będzie nam łatwo dojść – żeby np. uzupełnić poidło z wodą. Warto pomyśleć również nad ustawieniem w pobliżu ławki lub hamaka na popołudniowy wypoczynek i obserwacje.  Ptaki w ogrodzie najczęściej pojawiają się w okresie jesienno-zimowym. Szukając dla siebie pożywienia, przylatują do naszych ogrodów. Dlatego warto docenić drzewa i krzewy, których nasiona i owoce będą im ptakom. Ptaki chętnie zaglądają do ogrodów, w których znajduje się jarząb pospolity, oliwnik wąskolistny, ognik szkarłatny, dzika róża, rokitnik, ale również uwielbiają owoce dereni i cisów (trujących dla zwierząt domowych).  Ptaki szukają również ogrodów pełnych berberysów i wiciokrzewów–  dzięki nim, mogą znaleźć miejsce na stworzenie gniazd.

Ogród pełen kwitnących kwiatów i kolorów to zaproszenie dla pięknych motyli i wyjątkowych gatunków owadów, zbierających pyłki roślin

Rada – porada. Nowoczesny karmnik

Możemy dopełnić ogród, wybierając dodatki i akcesoria ogrodowe zwabiające zwierzęta. Ładny karmnik to prosty sposób na wzbogacenie ogrodu w pożywienie dla ptaków, ale również element dekoracji naszego ogrodu.  Rynek ogrodniczy co roku proponuje różne nowe wzory domków dla ptaków. Mogą być to małe karmniki ze spadzistym dachem, budki lęgowe  a nawet abstrakcyjne i wyszukane formy geometryczne!  Zachęcam Was również do samodzielnego wykonania karmnika – świetna zabawa, gwarantowana!
Poza ptakami można również zaprosić do ogrodu insekty, instalując budkę do rozrodu małych owadów. Ten rodzaj domku dla owadów wzbogaci nasz ogród o dodatkowych zapylaczy!

Duży ogrodowy karmnik dla ptaków i zwierząt oraz domek dla owadów stworzony na ścianie o charakterze drewutni

Tajemniczy sposób na kolorowe motyle w ogrodzie

Bez wątpienia motyle to piękne owady. Każdy z nas, bez względu na wiek, odczuwa ten sam rodzaj ekscytacji, widząc barwne skrzydła owadów fruwających nad rabatą roślinnąProjektując ogród często zwracam uwagę na zestawienie gatunków roślin, aby dobrać również te szczególnie przyciągające. Podstawowym krzewem, cenionym od lat jest budleja Davida- nie bez powodu nazywa się motylim drzewkiem. Dorasta do 4 metrów wysokości, ma jasnozielone liście i długie kwiatostany! Najbardziej powszechne są odmiany o fioletowym i różowym wybarwieniu ‚Purple Prince’, ‚Pink Delight’ oraz karłowata ‚Purple Chip’. Dodatkowo w ogrodzie warto zainwestować w jeżówkę purpurową, lawendę, szałwię, kocimiętkę, dalie, rudbekię, żeniszka meksykańskiego czy też żagwin ogrodowy.

Kwitnąca szałwia omszona w odmianie o fioletowym wybarwieniu kwiatów – bardzo lubiana przez owady
Jeżówka purpurowa w odcieniu ciemnego różu, rośliną najbardziej przyciągającą motyle do ogrodu
Jeżówka purpurowa w odmianie kremowo-pomarańczowej, idealna do ogrodu o naturalnym charakterze
Rabata w kolorze fioletu z gatunkami przyjaznymi owadom w ogrodzie

Jeżeli jesteś zainteresowanym współpracą, chcesz zlecić projekt ogrodu, kompleksowe założenie ogrodu lub umówić się na konsultację, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz