Sposoby na odgrodzenie się od sąsiada

Świeżo posadzony żywopłot iglasty z cisu, a jednym z ogrodów klienta

Jak odgrodzić się od sąsiada? To jedno z najczęstszych pytań, jakie dostaję od klientów. Wszystko zależy od tego, jak bardzo chcemy się zasłonić, w którym punkcie działki nasze wzroki się łączą oraz jakie mamy możliwości finansowe. W poniższym poście opowiem o kilku sposobach, które sprawdziły się w ogrodach, które projektuję. Doświadczenie pokazało mi, jak ważna jest dla klientów ogrodu prywatność.

ŻYWOPŁOT- CAŁA PRAWDA O TUJACH

Jednym z najprostszych sposobów na odgrodzenie się od sąsiada jest otoczenie działki żywopłotem. Już tradycją się stało w naszym kraju, że głównym gatunkiem na żywopłoty, są żywotniki zachodnie ‘Smargad’ (z łaciny tzw. tuje). Niewątpliwie są plusy i minusy tej rośliny – plusem jest to, że jest zimozielona, odporna na warunki atmosferyczne, szybko rośnie i jest stosunkowo tania. To idealna roślina, jeśli chcemy małym kosztem stworzyć zielone tło dla kolorowych roślin, a w dodatku możemy strzyc ją na idealnie formowane kształty. Jak sadzić żywopłot z tui oraz jakie są minusy pisałam w jednym z wcześniejszych postów- przeczytaj, koniecznie  (https://ogrodyewy.eu/blog/modny-ogrod/tuja-moda-kicz-czy-optymalne-rozwiazanie/).

Żywotniki zachodnie w odmianie ‘Golden Smaragd’

GATUNKI ZIMOZIELONE CZY LIŚCIASTE NA ŻYWOPŁOT?

Moglibyśmy wymieniać sporo gatunków roślin zimozielonych, które stworzą ściany ogrodu. Możemy stworzyć piękny żywopłot z buku, ostrokrzewu, ognika.  Jednak, bardzo popularym gatunkiem w ostatnich latach stał się cis. Najlepszą odmianą cisu na żywopłoty to ‘Hilli’ i ‘ Hicksii’, ze względu na ich kolumnowy kształt. Inną ciekawą rośliną, jaką bardzo często stosuję w moich projektach, jest laurowiśnia wschodnia ‘ETNA’ lub ‘Caucasica’. Jest to krzew, który nie ma igieł tylko liście, których nie zrzuca na zimę! Obie te rośliny mogą być formowane w niskie żywopłoty, jednak w porównaniu z tujami, dużo wolniej rosną i są droższe. Matematycznie, jedna sztuka metrowego cisu ‘Hicksii’ to koszt 50 złotych, natomiast jedna metrowa laurowiśnia ’Caucasica’ to koszt 80-90 zł. Sadząc żywopłot wokół działki przy zakupie na przykład 50 sztuk, ta cena ma duże znaczenie.

Sadzonki cisu pospolitego w odmianie kolumnowej ‘Hicksii’ i ‘Dawid’ o różnej wysokości
Dorosłe rośliny laurowiśni wschodniej ‘Caucasica’ w jednej ze szkółek drzew i krzewów

PŁOT BOAZERYJNY- DREWNO W OGRODZIE

Kolejnym pomysłem na zachowanie prywatności na działce jest wykorzystanie paneli ogrodzeniowych. Obecnie na rynku pojawia się bardzo dużo modeli, o minimalistycznych układach desek drewnianych – co bardzo dobrze wygląda i nadaje ogrodowi modernistycznego charakteru. Standardowe wymiary płotu boazeryjnego to 180×180 cm, ale często producenci oferują mniejsze panele. Ważne jest, aby przed zakupem ogrodzenia sprawdzić, czy drewno jest zaimpregnowane i polakierowane. Dzięki temu płot będzie piękny przez wiele lat i ograniczy prace pielęgnacyjne w ogrodzie. Jeśli szukasz bardzo dobrych jakościowo paneli ogrodowych, polecam Ci te od firmy Anderwex.

Płot boazeryjny firmy Andrewex, w kolorze latte
Źródło: https://sklep.andrewex.com.pl/plot-boazeryjny-1800-x-1800-mm-faro-pinia.html?gclid=CjwKCAiA4veMBhAMEiwAU4XRr9DXgGa4nEffqp7pqRdzw3zATQC-btOWXxWiCjQOCIRaDKCMzZYxSBoCUC8QAvD_BwE

DRZEWO SZPALEROWE- WYSOKIE OGRODZENIE W OGRODZIE

Standardowa wysokość ogrodzenia to 180 cm. Regulacje prawne nie pozwalają na zbyt wysokie ogrodzenie, natomiast tu z pomocą przychodzi roślinność. Jeśli chcemy odgrodzić się na wysokość większą niż 180 cm to możemy wykorzystać drzewa szpalerowe. Są to drzewa, których korona rozpięta jest na kartce formującej, tworzącej zieloną ścianę. Ten sposób odgrodzenia nie należy do najtańszych, ale zdecydowanie dodają charakteru w ogrodzie. Świetnie się sprawdzą w ogrodach nowoczesnych i minimalistycznych, ale również będą pasowały w ogrodach bardziej klasycznych. Szpalery formuje się z: buka pospolitego, grabu, ambrowca, metasekwoi chińskiej ale najpopularniejszym gatunkiem jest klon polny. Klon i ambrowiec to bardzo cenne gatunki do ogrodu, wszystko za sprawą przebarwiających się liści na jesień, w piękne czerwone barwy.

GOTOWE PANELE Z BLUSZCZU

Bluszcz to gatunek rośliny pnącej, która bardzo często jest wybierana przez moich klientów jako żywa osłona płotu z siatki. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na posadzenie pnącza na siatce graniczącej z sąsiadem. Ze względu na wolne tępo wzrostu bluszczu, w ostatnich latach na rynku szkółkarskim pojawiły się gotowe panele z bluszczu. Są to ścianki wysokości 180 cm i długości 100 cm, w pełni porośnięte rośliną. Często producenci oferują dostawę i montaż takich elementów, dzięki temu możemy uzyskać efekt wieloletniej ściany z bluszczu w kilka godzin. Z roku na rok, pojawia się co raz więcej gatunków prowadzonych jako gotowe panele żywopłotowe. Mogą być to gotowe panele z grabu, derenia jadalnego czy nawet klonu polnego. Takie cuda, możecie zakupić m. in. w szkółce Blumkowsky ( https://zywoplot.eu/hedera-hibernica/).

Panel żywopłotu z bluszczu
Źródło: https://zywoplot.eu/hedera-hibernica/

Jeżeli jesteś zainteresowanym współpracą, chcesz zlecić projekt ogrodu, kompleksowe założenie ogrodu lub umówić się na konsultację, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz