Uniwersalne bukszpany w modnych odsłonach

Cięte bukszpany są jak mała czarna w damskiej garderobie – obowiązkowe, uniwersalne i dające nieograniczone możliwości. Pięknie przystrzyżone rośliny dają wspaniałe efekty przez cały sezon i nadają kompozycji charakteru. Bukszpany wprowadzają do ogrodu element rzeźbiarski, przyciągają wzrok, scalają lekkie rabaty bylinowe i podkreślają geometrię ogrodu. Z kolei zimowy milczący ogród wygląda niezwykle, kiedy strzyżone kształty są lekko przyprószone śniegiem.
Te super eleganckie rośliny architekci przedstawiają w różnych odsłonach.  Ciągle zmieniają się trendy na ich kształty, wielkości i warianty kompozycyjne. Dzięki temu nawet w niewielkim ogrodzie można łatwo wprowadzić trendy akcent, dodając najmodniejszą zieloną rzeźbę :).

Poszukując nowości, projektanci ciągle zmieniają style, szukają nowych odmian, bawią się kształtami i fakturami. Ciągle coś się dzieje. Również zastosowanie bukszpanów w ogrodach przechodzi swoje rewolucje. Warto podpatrzeć pojawiające się na wystawach ogrodniczych formy tych roślin i wprowadzić w swój ogród trochę  modnych akcentów.

Klasyczne bukszpanowe kule

Chociaż ogrody stają się coraz bardziej „dzikie”, rabaty kwiatowe są projektowane w duchu naturalizmy i lekkości, to jednak klasyczne kule bukszpanowe nadal się pojawiają. Najczęściej są one bryłą ukrytą wśród delikatnych kwietnych bylin i traw. 

Kule bukszpanowy nadają symetrii całej kompozycji, dzięki czemu nie jest ona chaotyczna.

Kostki z bukszpanu

Pomimo iż największą popularnością cieszą się strzyżone kule i są najłatwiej dostępne, nie należy się ograniczać. Równie efektownie w ogrodzie będą wyglądały klasyczne czworoboki. Od kilku lat na festiwalach ogrodowych dużą popularnością cieszą się bukszpanowe „kostki”. Te bardzo geometryczne formy są świetną alternatywą dla powszechnych kul. 

Kostki wyglądają rewelacyjnie w różnych wysokościach. Można się również pobawić mieszając różne kształty bukszpanów.

Uwielbiam zaskakujący efekt, jaki dają formy kostki bukszpanowej w bardziej naturalnych rabatach kwiatowych. Niby dziko rosnąca rabata, ale jednak widać artystyczny wkład człowieka.

Kostki bukszpanu połączone z pięknymi kubikami z granitu. Fenomenalne, rzeźbiarskie połączenie. Po prawej zielony ogród z kulami bukszpanu różnej wielkości.

Ciekawostką jest fakt, że żadne polskie szkółki roślin nie produkują bukszpanowych kostek. Sadzonki bukszpanów wyhodowanych w polskich warunkach można kupić np w firmie Nasze Krzewy ale już ukształtowane bryły są importowane z Holandii. Czy świadczy to o tym, że w Polsce nadal bardzo wolno doganiamy zachodnie trendy?

„Bukszpanowe poduchy”

Stone shape stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Polecam z całego serca, chociaż wymagają sporo cierpliwości, aby je sprowadzić do Polski.
„Stone shape” stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Polecam z całego serca, chociaż wymagają sporo cierpliwości, aby je sprowadzić do Polski.

Dla osób które poszukują czegoś nietypowego, idealny będzie bukszpan w kształcie spłaszczonej kuli, (po angielsku nazywana stone shape) . W Polsce nie utarła się jeszcze nazwa tego kształtu, dlatego ja lubię nazywać je „bukszpanowymi poduchami”. Jest to bardzo fajna forma, która pojawiła się kilka lat temu za ogrodowych festiwalach. Ponieważ kształty tych bukszpanów jest dość masywny, polecam je raczej do większych ogrodów.

Bukszpany w formie spłaszczonych kamieni są głównym elementem tego ogrodu. Te zielone „poduchy” stanowią mocne akcenty całej kompozycji.

Niestety w Polsce jednak kształt „bukszpanowej poduchy” jest praktycznie niedostępny i długo mi zajęło znalezienie tych roślin. Uparta, trafiłam w końcu do szkółek w Holandii i Niemczech, jednak musi być wówczas zrobione indywidualne zamówienie.
Ponieważ hodowla takiej elipsy trwa dużo dłużej niż kuli (musi dłużej rosnąć), ceny też są adekwatne. Bukszpan w kształcie elipsy o dłuższej średnicy = 80 cm kosztuje ok 600 zł+ koszty transportu.

Stosujcie nowatorskie rozwiązania

Jeżeli rabaty są wysokie, kule bukszpanowe powinny być większe, aby były widoczne. Można również zastosować obwódki bukszpanowe, jednak w trochę nowocześniejszym wydaniu.

Rozwiązań dla ogrodów jest bardzo dużo i szkoda, że są one tak mało popularyzowane w Polsce. Uwielbiam, kiedy w projekcie mogę wprowadzić coś nowego, co sprawi że ogród nabierze swojego charakteru.
Koniecznie inspirujcie się trendami i wprowadzajcie w Waszego „zielone pokoje” nowe rozwiązania. Mając takie okazy bukszpanów będziecie mieli czy się pochwalić 😉

A może już macie bukszpany w ciekawych kształtach w ogrodzie? Koniecznie się pochwalcie podsyłając zdjęcia.

2 comments / Add your comment below

    1. Szkoda tylko, że takie drogie i trudno dostępne. Ale jak ktoś ma cierpliwość, to można samemu formować.
      Podejmujesz się? 🙂

Dodaj komentarz