Korten w ogrodzie – stalowa awangarda

Nowoczesny, poprzez swój industrialny charakter niczym z połowy wieku, a jednocześnie nie tak surowy jak beton. Modernistyczny, ale o bardzo ciepłym odcieniu. W zasadzie trudno określić, czy to materiał bardzo modernistyczny czy wręcz rustykalny. Właśnie za to uwielbiam korten

W zasadzie nie ma festiwalu ogrodów, na którym ten materiał by się nie pojawił. Jedni go kochają za złocisty kolor i nietypową strukturę, inni za możliwości jego wykorzystania. Korten jest tak uniwersalnym materiałem, że jego użycie to jeden z dominujących trendów w architekturze krajobrazu ostatnich lat. I nie ma się co dziwić – wygląda fantastycznie!

Zastosowanie kortenu w ogrodzie

Projektanci bawią się nim do tworzenia ścian, borderów, parawanów i wielu innych. Szczególnie dobrze prezentuje się w formach pionowych, z ażurowymi zdobieniami, np. jako ściana wodna lub parawan dzielący poszczególne części ogrodów.

Źródło: 1. https://www.ebay.co.uk/itm/195-10-195cm-9-Block-Corten-Steel-Wall-Landscape-Feature-Garden-Wall-Structure-/262573455784 2. https://balconygardenweb.com/16-corten-steel-landscaping-ideas-for-garden-design/

Jeżeli szukasz skromniejszych elementów, idealne będą donice lub kominki z kortenu. 

Źródło: 1.https://www.lump.com.au/projects/shard-planters/?portfolioID=2740#gallery-2 2.

Bez względu na to, w jakiej formie go zastosujesz, korten doda nowoczesnego tchnienia do każdego ogrodu.

Niezwykła paleta kolorów

Raz słoneczno- złocisty, inny razem o mocno ziemistych tonach. Wyjątkowy kolor kortenu jest zachętą do tworzenia niezwykłych barwnych palet z roślinami. 

źródło: 1.http://arunlandscapes.co.uk/revisit-to-corten-steel-vegetable-garden-in-sussex-1-year-on/ 2. https://www.google.com/search?q=corten+and+lavender&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjHl5OLw-3fAhWCtIsKHVUZAJcQsAR6BAgGEAE&biw=1920&bih=889#imgrc=CAYdWZJPV5PRgM:

Idealnie komponuje się z ukochanymi przez wszystkich fioletami lawendy i szałwii, doskonale wydobywając ich delikatny kolor.
W połączeniu z trawami i kwiatami z brązu będą tworzyły idealną, zharmonizowaną  kompozycję jesiennych kolorów.

A jeżeli szukasz bardziej awagardowych rozwiązań, spróbuj połączyć korten z mocnym kolorem pomarańczy.

Właściwości kortenu i gdzie to kupić

Korten jest wspaniałym materiałem nie tylko ze względów estetycznych. Jego wytrzymałość i trwałość w połączeniu z minimalną grubością pozwala na wykorzystanie w nieograniczony sposób. Blachy kortenu można kupić w formie różnej wielkości arkuszy, który w łatwy sposób można stosować jako okładziny. Można jest znaleźć m.in TUTAJ. Donice z kortenu znadziecie na stronach POLYMAXFORM oraz VIRDIPOLSKA .

 

 

Dodaj komentarz