Trawy ozdobne piękne jesienią, zachwycające wiosną – moje wskazówki i porady

Trawy ozdobne w połączeniu z roślinami kwitnącymi, w naturalistycznym ogrodzie podczas mojej podróży do Szkocji

Trawy ozdobne, to hit roślinny ostatnich sezonów. Znajdują zastosowanie zarówno na rabatach roślinnych, jak i w donicach ozdobnych. Są wytrzymałe na warunki atmosferyczne, pięknie wyglądają zarówno latem jak i zimą, a przy tym nie potrzebują specjalistycznej pielęgnacji.

Po pierwsze – jakie trawy masz w ogrodzie ? 🙂

Trawy ozdobne, dzielimy na trawy sezonowe i zimozielone. Gatunkami traw zimozielonych, są m. in. kostrzewy (Festuca) oraz liczne odmiany turzycy (Carex)– w tym cenionych przez ogrodników turzyc wiosennych i turzyc Morrowych. Ich dużą zaletą jest zachowanie koloru przez cały okres jesienno-zimowy. Wyjątkiem są mroźne sezony, dlatego czasem podmarzają im końcówki albo zamarzają całe liście. Pielęgnacja tego rodzaju traw to przede wszystkim wyczesywanie uschniętych pojedynczych źdźbeł. W przypadku, gdy roślina w całości straci wybarwienie, nie należy jej wyrzucać, warto spróbować przyciąć ją na wysokość 10-15 cm wczesną wiosną.

Traw zimozielonych nie tniemy wcale 

Kostrzewa sina – roślina zimozielona o wyglądzie trawy ozdobnej i niebieskawej barwie

Mam w swoim ogrodzie sezonowe trawy ozdobne!

Trawy ozdobne wypuszczają liście wiosną i cieszą nas swoim wyglądem przez całe lato oraz jesień zasychając na okres zimowy. Wiele odmian traw takich jak: miskanty chińskie, rozplenice, trzcinnik czy śmiałek darniowy stanowią znakomitą ozdobę ogrodu w okresie zimowym. Zasuszone kwiatostany, przyprószone śniegiem, wyglądają fenomenalnie. Po okresie zimowym, trawy należy przyciąć wczesną wiosną. Odpowiednim miesiącem będzie marzec – ale należy to dostosować do obecnych warunków atmosferycznych. Najlepszy moment to wtedy, gdy roślina zaczyna wypuszczać malutkie młode źdźbła.

Trawy ozdobne sezonowe tniemy wiosną !

Ostnica cieniutka – trawa sezonowa w otoczeniu roślin kwitnących. Nowoczesne połączenie trawy ozdobnej z betonowymi dodatkami

Odpowiadam – jak wysoko i czym przyciąć sezonowe trawy ozdobne

Na początku najlepiej związać trawę w kępę – tak powiązane trawy najłatwiej jest przyciąć ostrym sekatorem, nożyczkami lub sekatorem ręcznym do żywopłotu (w przypadku ogromnych kęp). Wysokość cięcia traw ozdobnych jest uzależniona od gatunku. Mniejsze i młodsze gatunki traw będziemy ciąć na wysokość 10-15 cm nad poziomem gruntu, natomiast starsze okazy 15-25 cm.

Trawy ozdobne w swobodnej rabacie o nowoczesnym charakterze (ostnica cieniutka)

Jeżeli jesteś zainteresowanym współpracą, chcesz zlecić projekt ogrodu, kompleksowe założenie ogrodu lub umówić się na konsultację, zapraszam do kontaktu.

Dodaj komentarz