Czas bzów – kilka porad jak sadzić lilaki w ogrodzie

„W maju jej włosy pachniały bzem – delikatnie i upojonie, uginając się pod ciężarem zapowiedzi pierwszych burz. Z sukienką mokrą od deszczeu, upstrzoną delikatnością kwiatów” Joanna Hoffmann, Freakery

Pięknie pachną, są łatwe w uprawie, mają urokliwy pokrój i niezwykłe kwiaty. Często moim klientom kojarzy się z szczęśliwym dzieciństwem, beztroską i chwilą zapomnienia wśród jego oszałamiającego zapachu.

 

Chociaż kwitnienie bzów nie jest zbyt długie, warto posadzić chociaż jeden krzew z zacisznym miejscu. Na pewno w majowy poranek zachwyci każdego, kto go odwiedzi.

Projektowanie i sadzenie bzów w ogrodzie – kilka porad.

  1. Bzy są doskonałym wyborem dla ogrodów w stylu rustykalnym. Jeżeli marzy ci się ogród ze swobodnymi nasadzenia i lub pastelowe kolory, ta roślina będzie idealna.
  2. Bez warto posadzić tam, gdzie będziesz mógł cieszyć się jego zapachem: w pobliżu ścieżki, głównych drzwi lub okna. Ogród może cieszyć nie tylko kolorami, ale też niezwykłymi zapachami.
  3. Pojedyncze okazy jednej odmiany posadź w małej grupie, a mieszane kolory najlepiej zaplanuj na granicy działki. Z bzu możesz też stworzyć szybko rosnący żywopłot liściastych.
  4. Niektóre sugerowane rośliny towarzyszące: bukszpan, krzewuszka, jeżówka, jałowiec, floksy.

Dodaj komentarz